Alustame rubriiki Eesti naiste korvpalli jaoks olulistest persoonidest. Avalöögi teeb Erika Eluri.

Erika on minu jaoks olnud alati maksimalist nii väljakul kui ka väljaspool. Alati panustamas ja toetamas naisi! Aitäh Erika!

Põnevat lugemist⬇️
1. Kuidas jõudsid korvpalli juurde ja mis motiveeris Sind just korvpalli mängima-Korvpallitreeningutel hakkasin käima esimeses klassis kui kehalise õpetaja koos treeneri, Kalju Prueliga tulid klassi ja küsisid, et pikad tüdrukud, kes tahavad tulla korvpalli mängima. Esimeses trennis olid peaaegu kõik kolme esimese klassi tüdrukud. Kevadeks olin ainus omavanustest ja treenisin edasi vanemate tüdrukutega ja nii enamus treeninguid keskkooli lõpuni. Kuna olin alustanud vara siis 12-13 a. olin omavanustest rohkem treenitud, et mind kutsus Kalju Valgus ka suusatrenni, käisin mitmetel võistlustel, kus tulin auhinnalistele kohtadele. Samuti ka Enno Karrisoo, kes tahtis, et hakkan väravpalli mängima, olen vasakukäeline ja mitmeid kordi tegime väravpalluritele koolimängudel seljad prügiseks. Sellest sain kohe aru, et suusatajat minust ei saa, meeldis ikka võistkonnas mängida.

Mind motiveeris korvpalli mängima see, et noorest peast tuli palju häid võite, eriauhindu parima mängijana mitmetelt turniiridelt ja tahtsin igal järgmisel mängul, turniiril parim olla. Samuti olin suur fänn Kalevi spordihallis mängival Kalevi meeskonnal, kus olin puupüsti täis saalis igal võimalusel kohal. See oli suur õnn näha nii lähedalt tugevate mängijatega NSVL korvpalli,kellest paljud võitsid medaleid nii OM-l kui MM l.

2. Oma korvpalli mängimise aja jooksul, mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment, mis on Sulle eriti meelde jäänud- Korvpall on minuga koos elanud 55 aastat. Eredaid mälestusi on palju. Kindlasti oli mulle tähtis kui esimest korda teatas mulle treener, et olen arvatud Eesti koondisesse, olin siis 13aastane. NL koolinoorte spartakiaadil 1974a. saavutatud tugev 3.koht. Rahvaste spartakiaad 1975a, kus kuulusin esimest korda Eesti Naiste Rahvuskoondisesse, mis toimus Riias ja kus õnnestus mängida ka kuulsa Uljana Semjonova vastu.

Samuti olen alates 1994a. Austraaliast kuni 2013 a.Torinoni 8 medalit võitnud veteranide maailmamängudelt. Olen ka esimene tänavakorvpalli meister, mis peeti 1993.aastal Tallinnas, Vabaduse väljakul.

3. Millega oled saanud lisaks korvpalli mängimisele väljakul panustada meie korvpalli ellu – Olen 14 aastat juhtinud naiste korvpalli võistkondi(AGA/Löfbergs Lila jne.), enamus kordi mängisime finaalis. Olen panustanud ka Ilmar Kullami fondi. Olen aidanud organiseerida ka osalemist veteranide maailmamängudel.

4. Millega Sa hetkel tegeled ja mida on korvpalli mängimine Sulle eluks kaasa andnud – Praeguseks olen töötanud 26 aastat Kadaka spordihallis, kus olen samuti seotud korvpalliga.Tänu korvpallile on minu ellu tulnud palju häid tuttavaid ja sõpru kogu eluks. Palju on olnud ilusaid ja meeldejäävaid elamusi, reise elu erinevatel etappidel. Ja mis on väga tore, et sellesest kõigest on saanud korvpallipisiku ka minu tütred Jana ( mõlemad oleme 35+ maailmameistrid) ja Greete, lapselaps Emma.

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele korvpallitüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses – Noortele soovitan, et kui olete juba selle ägeda mängu valinud siis andke endast kõik, et saavutada parimad tulemused treeningutel ja võistlustel. Suhtu trennidesse tõsiselt, võimalusel kasuta spordisaali peale trenni ja ole võistlustel auahne, taha olla parim, sea endale kõrged sihid, siis varsti teavad ja tunnevad teid kõik ja teil on tulemas imeline tulevik korvpallis.

6.Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada- Praegusel keerulisel ajal aga katsuge olla positiivsed, õppige hästi, käige ja treenige rohkem värskes õhus, mõelge välja midagi ägedat, mida tavaelus pole lihtsalt aega teha. Ja ikka 2m vahet.
#naisedeestikorvpallis #korvpall100 #coachjanne ⭐️🏀

Rahvusnaiskond reisis esmaspäeval Portugali et mängida teisipäeval ja kolmapäeval kaks söpruskohtumist Portugali koondisega.
Kapten Mailis Poki kommentaar: hea meel, et avanes võimalus koondisega koos mängida praegusel perioodil. Hindame seda kōrgelt ja anname mängudes oma parima. 
Kadri-Ann Lassi kommentaar: mul pole olnud võimalust Eesti naiste koondist esindada peaaegu üldse, nii et alati on tore Eestit esindada ja mängida koos mängijatega, keda oled teadnud juba noorest peale.
Mailis Pokk, Annika Köster, Rosemary Rits, Birgit Piibur, Kadri-Ann Lass, Johanna Eliise Teder, Janne Pulk, Sofia Kosareva, Martha-Liisa Oinitš

Peatreener Janne Schasmin, abitreenerid Marko Parkonen ja Toomas Annuk, üldfüüsilise treener Mirjam Lehismets 

Tänane mäng otseülekandes siin.

Täna 26.05 Raplas toimunud finaalmängu võitis kindlalt Audentese SK/Siili. Võidunumbrid tablool mängu lõppedes olid  88:41 (25:18, 19:0, 32:5, 12:8) Meie resultatiivsemaks osutusid Triin Kuusk 11. ja Anette-Laura Tõks 9 punktiga. 

“Olime eilsest mängust ja tegelikult kogu turniirist väsinud. Meie finaal oli eile” kommenteeris mängu lõpus Janne. “Keskendusime kogu hooaja jooksul rohkem tüdrukute ja võistkonna arengule kui võidule ja olen oma mängijatega väga rahul. Alustasime eelmise aasta juulis plaaniga tõsta oluliselt meie tüdrukute üldfüüsilist võimekust ning tänu sellele, et jaksame nüüd rohkem on paranenud ka meie mäng nii võistkondlikult kui ka individuaalselt. Hoidsime kogu hooaja jooksul stabiilselt neljandat kohta ja eilne poolfinaal, mis tõstis meid üldkokkuvõttes teiseks oli just see, mida tüdrukutele soovisin. Olen oma õpilaste üle väga uhke”, räägib Janne. 
Samuti soovib meie peatreener öelda erilised tänusõnad meie lapsevanematele, kes olid alati kohal toetamas-aitamas, kes väärtustavad sporti ja austavad nii omasid kui ka vastast. Hea ja toetav publik on kui kuues mängija platsil, aitab suurendada rõõmu võidu üle ning kergemini üle saada kaotusvalust. “Aitäh Teile kõigile, kes Te meisse uskusite ja meile kaasa elasite!”

Raplas toimuval noorte U14 finaalturniiril alistas BC Star poolfinaalis Audentese SK naiskonna ja jõudis finaali.
Poolfinaal võideti tulemusega 75:61 (19:23, 25:18, 15:9, 16:11) ja pääs finaali oligi avatud. Meie naiskonna resultatiivseimaks mängijaks oli seekord Maria Vasar, kes kogus enda arvele 28 punkti, 7 lauapalli ja 5 vaheltlõiget, Anette-Laura Tõks tõi 15 silma, 6 lauapalli, 8 söötu ja 7 vaheltlõiget, Triin Kuusk lisas samuti 15 punkti, 5 lauapalli ja 4 vaheltlõiget ning Liza Tachlykova tõi 6 punkti, 16 lauapalli ja 6 söötu.
Finaal mängitakse juba sel pühapäeval 26.05, kus meie tüdrukute vastaseks on Audentese SK/Siili. 

Täna 20-ndal jaanuaril toimus Prantsusmaal Pariisi lähistel, Saint-Brice`is suur korvpallipäev. Eestit esindas korvpallipäeval Korvpalliklubist „Star“ võrsunud ja meie rahvuskoondise naiskonnas mängiv korvpallur Rosemary Ritz. Sellest sügisest treenib ja mängib Rosemary ka ise Prantsusmaal BC Franconville PB naiskonnas.

Korvpallipäevast võttis osa üle 60. lapse vanuses 8 – 18 eluaastat. Tegevus oli jaotatud viie erineva korvpalliplatsi vahel ja kõigil platsidel lahendati erinevaid ülesandeid ja treeniti erinevatel teemadel. Teemad jagunesid: palli käsitsemine, viskamine, söötmine, kaitsemäng ja jututuba, kus treenerid jagasid oma kogemusi ja vastasid küsimustele. 

Jututoas jagas koos teiste tuntud mängijate ja korvpallimaailmas tuntud tegelastega (kõrgliiga kohtunik Maxime Boubert, legendaarne Nigeerias sündinud, Prantsusmaal ja NBAs lained löönud keskmängija Aloysius Anagonye ning USAs ülikooli lõpetanud ja Belgia kõrgliigas mänginud Christelle Akon Akech) oma kogemusi ka meie korvpallur Rosemary Ritz.

Korvpallipäevale oli kogunenud lisaks osalejatele ka palju pealtvaatajaid ja lapsevanemaid ning lihtsalt huvilisi. Emotsioonid olid kõigil väga positiivsed ja Rosemary sõnade järgi on Prantsuse noored väga teadmishimulised ja avameelsed. Sportlik päev päädis viskevõistlusega erinevate vanuserühmade vahel ja muidugi ei puudunud ka auhinnad ja kingitused. Kõik osavõtjad said endale kingituse ja korvpalli teemalise meene.

Täna, 07. jaanuaril pandi nurgakivi Tallinna Ülikooli Ursa õppehoonele. Uude õppehoonese tuleb uus ja kaasaegne spordisaal, milles saavad harjutada ja võistelda ülikooli esindusvõistkonnad ning ruumid meedia-, kunsti- ja filmiõppuritele. Samuti valmivad tribüünid pealtvaatajatele ja fännidele.

Tallinna Ülikooli rektor Tiit Landi sõnul on uue õppehoone valmimisega jõudnud lõpule ülikooli Narva mnt linnaku korrastamine.  “Selles majas hakkavad olema loominguks paremad võimalused,” lausus Land.

Vahetult enne aastavahetust lõppenud tüdrukute U14 Eesti koondise laagriga jäid osavõtjad väga rahule. Laager oli sisukas, sai proovida uusi liikumisi ja harjutada erinevaid tehnikaid. Osavõtjate sõnul oli laager küll raske ja treeningutes tempo kõrge, kuid samas ka huvitav ja mitmeti väljakutset pakkuv.

Meie tüdrukutest osales laagris Anette-Laura, Liza, Maria ja Maria Iris.

Naiste Balti ühisliiga kõrgemas seltskonnas pidi Eesti esitiim Tallinna Ülikool Leedus, Klaipedas vastu võtma 58:81 (21:20, 14:17, 12:16, 11:28) kaotuse sealselt Fortuna naiskonnalt.

Pikalt sõidult otse mängule minnes jäi Ülikooli naiskond peamiselt hätta vastaste kolme liidriga, kes kogusid kõik üle 20 punkti. Olenemata heast esimest veerandist kaotasime järgmised kolm ning viimase neist juba otsustava vahega.

Eestlannadest oli edukaim Annika Köster 13 punkti ja 9 lauapalliga, Birgit Piibur meelitas vastastelt välja 8 viga ning viskas selle kõrvale 10 silma. Maaja Bratka lisas 9 silma ja Sofia Košareva tõi 9 punkti.

Liigatabelis on Tallinna Ülikool 3 võidu ja 3 kaotusega eliitseltskonnas 4. kohal, Fortuna jaoks oli see viie kaotuse kõrval esimeseks võiduks.

Naiste Eesti-Läti-Leedu ühisliiga (WBBL) eliitdivisjonis tuli Tallinna Ülikooli naiskond kaotusseisust välja ja alistas Ukmerge Vilkmerge võistkonna 81:70.

Vilkmerge võitis avaveerandi 16:13, aga järgmise kümne minutiga sai Tallinna Ülikool kaheksapunktilise eduseisu kätte – korvirõnga läbis kümme lähi- ja üks kaugvise ning selle kõrval tabati ka seitse vabaviset. Teisel poolajal suudeti vahet veelgi kolme punkti võrra kasvatada ja kokkuvõttes tähendas see 11-punktilist võitu.

Annika Köster säras Tallinna Ülikooli poolelt kaksikduubliga, visates 28 punkti ja kogudes 11 lauapalli. Birgit Piibur lisas 13 punkti ja 8 korvisöötu, Maaja Bratkalt samuti kaksikduubel 12 punkti ja 10 lauapalliga. Võrdselt 10 silma said kirja Trine Kasemägi ning Sofia Košareva.

Eesti Korvpalliliit on loonud projekti, millega loodetakse naiste 3×3 koondis viia 2020. aasta suveolümpiale.

Olümpiapääsme jahtimiseks lõi Eesti korvpalliliit projekti “Naised Olümpiale 2020”, kaks esimest osavõistlust leidsid novembris aset Tallinnas, läinud nädalavahetusel mängisid naised Tartus maaülikooli spordihoones ja Raatuse koolis.

“3×3 on toonud tagasi selliseid mängijaid, keda on treenitud koondistes. Mulle meeldib, et naistele meeldis see loosung – kõik võitlevad ühe asja eest. See on kõige olulisem ja koht, kus naised saavad näidata, et ühise eesmärgi nimel panustades on võimalik saavutada ainulaadne pääse olümpiale. Meil on praegu lihtsam selekteerida 4 kui 12 mängijat,” rääkis Eesti naiskonna peatreener Janne Schasmin intervjuus ERR-ile.

Et naiste reitingupunktid arvesse läheksid, peab korvpalliliit järgmise aasta novembrini igal kuul korraldama vähemalt kaks turniiri, igaühel neist peab osalema vähemalt 12 võistkonna jagu naisi ehk 36 mängijat.

Vaata ka Jannega tehtud videointervjuud ERR portaalist.