Naised spordi juhtimises: Liina-Grete Lilender

1. Kuidas jõudsid iluuisutamise juurde ja mis motiveeris Sind just iluuisutamisega tegelema?

Vanemad viisid mind 4 aastaselt iluuisutrenni, et laps karastuks ja tegeleks spordiga. Kõik sujus kuidagi loogilist ja loomulikku rada, areng, tulemused (olen olnud Eesti noorte meister, Eesti Meister) ja sealt edasi treeneritöö. Kordagi ei tekkinud tunnet, et ei taha trenni minna või et see pole minu ala.

Iluuisutamise juures paelub mind just selle ala mitmekülgsus (hüpped, sammud, piruetid, tants, muusika, kostüümid jne) ja eriti suur motivatsioon tekkis siis, kui muudeti võistluste hindamissüsteemi, kus lisaks hüpetele sai ka väga oluliseks hindamise kriteeriumiks koreograafia, muusikaline tunnetus, vahesammud, kava kompositsioon jpm.

“Kiss and cry” ootame tulemusi
Ühe oma edukama õpilasega Euroopa Meistrivõistlustel

2. Millega Sa hetkel tegeled ja mis on iluuisutamine Sulle eluks kaasa andnud?

Ma juhin oma uisukooli (Uisukool Reval), kus ma töötan treeneri ja jääkoreograafina ning et elu ei koosneks ainult spordist, mängin viiulit Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestris (olen selle ülikooli vilistlane).

Sport on palju kujundanud minu iseloomu ja elusaatust, saan ühendada hobi ja töö. Armastus selle ala vastu on andnud mulle töökoha ja teinud sellest minu elustiili. Minu sõpruskond tänu spordile on lai ja ülemaailmne ning meid ühendab lisaks sõprusele ka teadmiste ja kogemuste jagamine iluuisutamises. Sportlasena treeningud ja võistlemine on õpetanud mind elus oma tegude eest vastutama, kannatlikust, kohusetunnet, oskust planeerida oma aega, esinemise julgust, eneseusku ja tunnet, et miski pole võimatu.

Uisukool Revali grupitreening
Teine suur kirg ja hobi, viiulimäng

3. Kuidas oled iluuisutamise arendamisesse panustanud?  

Olen alati arvamusel olnud, et suur konkurents ja mitmekesisus on see, mis ala edasi viivad. Mida suurem on ala kandepind, seda rohkem leiame üles talendikaid ja andekaid noori. Oma kooli loomise idee saigi alguse just sellest, et pakkuda meie uisutamisse teistsugust suhtumist ja lähenemist. Selle all ma mõtlen, et läbi targa treenimise, positiivsuse, säästes inimressurssi motiveerime sportlasi tulemuste ja eesmärkide poole ning võimaldame võimalikult mitmekülgseid treeninguid nii Eestis kui ka välismaal. See teekond ei ole kindlasti kiire aga tulemus on püsivam ja stabiilsem.

Vaikselt aga järjekindlalt olen toonud ja ka koolitan uusi noori treenereid selle ala juurde.

Aegajalt naudin esinemisi koos oma õpilastega

Juunioride maailmameistrivõistlusi kommenteerimas koos Anu Sääritsaga, meie koostöö on sujunud juba väga pikka aega

4. mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment, mida iluuisutamine sulle pakkunud on?

Neid erilisi hetki, mida see ala pakub, on iga päev nagu minu õpilased, olenemata tasemest ja tulemustest ja koostöö treeneritega.

Kuid kõige meeldejäävam hetk on ühest suvelaagrist alguse saanud sõprusest Kanada uisutreeneritega, tänu kelledele avanesid minu jaoks spordis täiesti uued lähenemised ja võimalused. Sealt sai alguse julgus ja teadmised paljusid asju teisiti teha kui siiamaani oldi harjutud nägema Eesti iluuisutamises.


Õnnelik treener, Eesti Meister Daniel Albert Naurits ja hõbemedal Samuel Koppel

Oskusi ja teadmisi omandamas maailma ühe parima uisutreeneri (Brian Orser) käe all
 

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele sporditüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses

Spordis annab tulemust järjepidevus, pühendumus, tark treenimine ja usk endasse. Ära kiirusta ajast ette, ei ole otseseid või kiirühendusi. Tippsordis on võimekatel sportlastel lühike, mõneaastane võimaluste aken. Kui see on sinu unistus, siis püüdle selle poole, tööta pühendunult selle nimel ja näita, milleks sa suuteline oled. Tee seda kirega ja ära lase millelgi oma tähelepanu hajutada.

Kõige väiksemad kasvandikud

6.Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada

Oluline on suhelda ning hoida positiivset joont. Ärevuse ja hirmude korral tuleks neist koheselt rääkida, sest isolatsioonis on kole pilt kiire tekkima. Väga tähtsaks pean kontakti hoidmist oma õpilastega ja hetke võimaluste ning tingimustele kohandatud treeningkava, mis aitab näiteks online tundidena üle elada selle eriolukorra perioodi.

Lõppkokkuvõttes võidavad need, kes oskavad kõige kiuste hoida head vaimset tasakaalu ja leida nutikaid lahendusi.