Naised spordi juhtimises: Katrin Talvak

Janne: Katrini sihikindlus, heasoovlikkus ning suur tahe naiste jaoks midagi ära teha ei jää märkamatuks. Eesti naiste jäähoki saab uut ja värsket hingamist just Katrini initsiatiivil. Palju edu!

1. Kuidas jõudsid jäähoki ja oma praeguse töökoha juurde ja mis sind nende tegevuste juures motiveerib?

Sattusin naiste jäähoki arendamise juurde tegelikukult juba aastal 2015, kui naiste jäähokiklubid olid varjusurmas ning mina ise käisin hokitamas harrastajate liiga meestega. Siis aga hakkati ühel hetkel erinevate hokiinimeste poolt minu poole suunama noori tütarlapsi, kes soovisid jäähokit proovida, kuid kahjuks ei olnud neid mitte kuhugile saata – meeste juures ei oleks neil olnud turvaline ja ilmselt mitte ka meeldiv, laste trennideks aga olid nad jälle nõks vanad. Seega oli vaja kiiresti tekitada tüdrukutele turvaline võimalus jäähokit proovida. Peagi hakksid tagasi ilmuma ka kunagised jäähoki meistliliiga ja rahvuskoondise mängijad. Ja sealt ei läinud kaua, kui suutsime taastada ka Eesti meistriliiga ning täna, 5 aastat hiljem, on meil taas 5 naiskonda, kellest 4 osalevad meistriliigas. Kuna naiste jäähoki ja meistriliiga elluäratamine õnnestus üle ootuste hästi, oli see ilmselt üks põhjusi, miks tänast naiste jäähokikoondise manageri kohta just mulle pakuti. Jäähoki on mu suur kirg ja väga tore harrastus, mida võiks vabalt harrastada palju rohkem tütarlapsi ja naisi. See, kui näen, kuidas tüdrukud selle ala juurde jõuavad ja kuidas nad sellest vaimustuvad (nagu ma isegi )- see ongi mu sisemine motivatsioon, et seda tööd teha ja oma aega, energiat ja jaksu sellesse panustada.

2. Millega Sa hetkel tegeled ja mis on jäähoki Sulle eluks kaasa andnud?

Oma igapäevaelus olen ettevõtja, kelle ettevõte tegeleb turundusteenuse pakkumisega, kus inimeste psühholoogia ja käitumise mõistmine on üsna oluline. Jäähoki on mu isiksust üleüldse päris palju vorminud. See on mulle õpetanud enesemotivatsiooni – kuidas kasutada kaotusi lävepakkudena, et arendada eneses soovi saada kiiremaks, targemaks ja paremaks mängijaks.  See on mulle õpetanud kannatlikkust ja järjepidevust. See on mulle andnud meeletult eneseusku, julguse katsetada, võtta vastutust, oskuse usaldada ennast ja enda otsuseid. See on olnud tohutu õppetund psühholoogiast nii individuaalsel kui võistkondlikul tasemel. See on õpetanud mind nägema, mõistma ja austama kaasmängijaid ja laiemalt – inimesi enda ümber. 

3. Kuidas oled jäähoki arendusse üldisemalt panustanud?  

Nagu juba eelpool mainitud, juhtusin 2015 Tallinnas naiste jäähokiklubi asutajaks, mis andis innustust ja motivatsiooni ka teistes linnades jäähokinaiskondadele eluvaim sisse puhuda ning viis mõned hoojad hiljem Eesti meistriliiga taasloomiseni. Samuti sai Eestisse toodud rahvusvahelised naistele ja tüdrukutele suunatud jäähoki populariseerimiseks mõeldud sündmused: World Girls Icehockey Weekend ja Girls Game. World Girls Icehockey Weekend on mõeldud nädalavahetusena, kus naiste ja tütarlaste jäähokiklubid korraldavad ülemaailmselt ühel kindlal nädalavahetusel meelelahutuslikke “lahtiste uste päevi”, kus kõik soovijad saavad hokinaiste ja tüdrukute juhendusel ja abil osa võtta põnevatest võistluslikest mängudest jääl ja proovida ka jäähoki elemente. Girls Game – samuti ülemaailmne jäähokiturniir, kus igas osalejariigis peetakse ühel kindlal päeval võimalikult palju naiste hokimänge, seejuures on võistkonnad jaotatud võrdselt valgeteks ja sinisteks. Tulemused saadetakse Rahvusvahelisse Jäähokiföderatsiooni ja 24h jooksul selgitatakse rahvusvaheliselt võitjad. Praeguse hetke suurim ja tähtsaim ülesanne on luua Eesti naiste jäähoki rahvuskoondise taastekkeks kõik võimalused: panna kokku treenerite tiim, viia maksimaalselt ellu ettevalmistav programm, leida toetajaid ja tuua Eesti naiskond tagasi rahvusvahelisele areenile ja osaleda IIHF 2021/2022 maailmameistrivõistlustel.

4. Mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment Sinu jäähoki mängimise aja jooksul, mis on Sulle eriti meelde jäänud?

Jäähoki mängimise kõige eredam hetk on ikka vast esimene värav. Mäletan, et mängisime endast peajagu tugevama vastase vastu, kelle väravasuul oli väravavaht, kellel kogemust lapsest saati. Mina olin alles vast mõned kuud alles jäähokit mänginud. Kui ma selle litri sain ja vastase värava poole värisevatel jalgadel minema sööstsin, tundus see maa nii meeletult pikk ja selle aja jooksul jõudis peast läbi käia tuhat mõtet – peamine muidugi: kas ma nüüd õnnestun või ebaõnnestun…. Ja siis ma viskasin väravale. Järjekordsed aastate pikkused sekundid, kuid siis nägin sulaselgelt kuidas litter väravavahi ja väravaposti vahelisest miniatuursest augukesest läbi lipsas. Ja seal ta oli, päris minu esimene värav. See tunne oli kirjeldamatu! Kui ainult suudaks kogu aeg seda tunnet endas säilitada.

Jäähoki arendamise puhul oli minu jaoks emotsionaalseim ehk see hetk, kui 2017 septembris olid naised rivistunud jääle esimeseks Eesti meistrivõistluste mänguks ja kõlas taas peale aastate pikkust pausi Eesti meistrivõistluste avamiseks Eesti hümn. Tuleb tunnistada, et võttis silma ikka märjaks. See oli pidulik ja ilus hetk, kui tundsin, et see töö, aeg ja energia, mis sellesse panustatud, on viimaks ometi vilja kandnud suur samm Eesti naiste jäähokis on edasi liigutud. 

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele sporditüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses

Noortele sporditüdrukutele soovitan julgelt katsetada ja proovida erinevaid spordialasid ja valida välja see, mis endal silma särama paneb ja kõige enam rõõmu pakub, mitte see, mida vanemad või sõbrannad soovitavad või arvavad. Spordiala, mille ise endale valid, selle järgi, et see Sulle tõesti meeldib ja rõõmu pakub, ongi Sinu jaoks SEE ÕIGE.  Ja kui teed seda ala, mida armastad, on Sul palju parem tõenäosus selles edu saavutada. 

6.Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada

Eriolukorra ajal ma soovitaks kõigil võimalikult palju värskes õhus viibida – suusatada, uisutada, matkata või, miks mitte jäähokit harrastada. Tänavune talv pakub selleks suurepäraseid võimalusi ja värske õhk on tervisele vajalik ja kasulik. Ma isegi näiteks hankisin omale suusad ja leian, et suusatamine on ka väga tore spordiala ja mõjutab hoopis teisi lihaseid, kui hoki. Vaatamata sellele, et mu suusatamisoskused on nigelad, saan palju rõõmu liikumisest, uue avastamisest, värskest õhust ja ilusast loodusest. Pealegi mitmekülgsus  teatavasti rikastab! Vaata ka: Rabas uisutamine siit

Eesti naiste jäähokiklubid on 5 aastat ette valmistanud, et naasta peale 12-aastast pausi maailmameistrivõistluste sarja. 2020 aasta augustis kogunes uus rahvuskoondis –  ligi 30 kandidaati Tallinnast, Tartust, Viljandist, Kohtla-Järvelt, Soomest ja Venemaalt esimeseks ametlikuks treeninglaagriks. Koondise ettevalmistav plaan näeb ette osalemist Balti Hokiliigas, kus vastasteks Läti ja Leedu tugevaimad hokikubid ning regulaarsete treeninglaagrite läbi viimist. Eesti naiste jäähokikoondise osalusel on valmimisel ka dokumentaalfilm “On Silver Heels”, mis käsitleb naiste rolli, väljakutseid ja võrdsete võimaluste temaatikat spordis.