Naised Eesti spordis: Jelena Abolina

Janne: Jelenaga tutvusin EOK Spordijuht 2.0 kursusel. Meeldis esimesest hetkest Jelena enesekindlus, julge eneseväljendus ja meeldiv suhtlusviis. Väga kerge oli temaga kontakti saada ning vestelda. Kindlasti on tema tugevuseks ka enda kogemuste jagamine, mis on suureks eelduseks heale juhile.

1. Kuidas jõudsid iluuisutamise juurde ja mis motiveeris Sind just iluuisutamisse panustama?

Iluuisutamisega alustasin kui olin 4-aastane. Aktiivselt tegelesin 16 aastat ja oma karjääri viimased neli aastat olin ka abitreeneri rollis. Olles paralleelselt sportlane ja abitreener on suurepärane võimalus õppida paremini ennast tundma ning teisi inimesi (lapsi ja täiskasvanuid harrastajaid). Õpetades õpime ka meie ise. Õpetaja-treeneri roll meeldis mulle juba lapsepõlves. Kui minu esimesel sportlaste grupil tulid head tulemused ja areng oli kiire, tundsin, et teen midagi õigesti ja head. Samas suhtlesin ja viibisin pidevalt oma  töökolleegide seltskonnas ja hakkasin otsima värskeid ideid ja lähenemisviise treeningmetoodikas.

Sattusin Norrasse iluuisutamisklubisse tööle. Seal  pidin kõike ise organiseerima ja planeerima, mõtlema oma peaga  ja õppima. Aasta Norras oli väga edukas. Õpisin palju uut ja teistmoodi lähenemist, lastega suhtlemist ja tutvusin hoopis teistsuguse spordiliidu ülesehitusega. Koolitustel ja seminaridel  tutvusin teiste treeneritega, kes rääkisid kuidas neil on iluuisutamise süsteem üles ehitatud. See kõik motiveeris proovima teha uusi asju ja soovisin seda kõike paremat rakendada meie Eesti iluuisutamises. Nii tekkiski Iluuisutamisklubi Juna ja hiljem ka Spordikool Juna.

2. Millega sa hetkel tegeled ja mis on iluuisutamine sulle eluks kaasa andnud?

Hetkel olen Spordikooli Juna tegevjuht ja treener. Meil on suurepärane noor kollektiiv ja ühised eesmärgid. Iluuisutamine – on minu elustiil ja kirg. See on pidev areng, palju emotsioone, loovust, graatsiat ja samal ajal konkurents, distsipliin ja enesekontroll. Oskus kokku sobitada kõik need aspektid ja luua õiget ja toetavat keskkonda oma kollektiivile ja sportlaste kasvatamises – see on väljakutse, mida iluuisutamine täna mulle pakub. Iluuisutamise areng ei peatu kunagi. See tähendab, et ka mina arenen igapäevaselt, täiendan oma teadmisi, oskusi  ja viise, kuidas neid efektiivselt edastada sportlastele. Sport on kujundanud minu iseloomu ja karakterit.

Mina oma lastega (Mia paremal ja Camilla minu ees)

3. Kuidas oled iluuisutamise arendamisesse panustanud?

Selleks, et Eesti iluuisutamises oleksid head ja püsivad tulemused, peavad olema loodud head tingimused spordiks. See ei ole ainult materiaalne osa, nagu hea jäähall, piisavalt jääaegu, korralik inventar jne. Ma arvan, et kõige tähtsamad on inimesed, kes on sportlase kõrval. Toetav keskkond (lastevanemad), motiveeriv treener, hea läbisaamine grupikaaslatega, tervislik atmosfäär ja aus konkurents. Spordikoolis Juna me õpetame lastele spordi kõrval ka seda, kuidas olla viisakas, aus ja tugev, kuidas olla sõber, arvestada teistega ja nautida seda mida teed. Meie moto on: Uisuta. Naudi. Võida.


Meie treenerid on orienteeritud pikaajalistele eesmärkidele, nad oskavad hinnata sportlase panust treeningutesse ja hoiavad nende tervist (nii füüsilist, kui ka vaimset).  Ma arvan, et on oluline anda võimalus tegeleda iluuisutamisega kõikidele soovijatele. Meie treenerid kasvatavad saavutusspordi kõrval Eesti iluuisutamise laiemat kandepinda. Tänapäevases digimaailmas on oluline, et meie lapsed saaksid rohkem liikuda ja realiseerida ennast. Ise treenerina püüan olla motiveeriv ja toetav, ma uurin ja kasutan uusi metoodikaid, et sportlased saavutaksid kõrgemaid tulemusi.

Spordikool Juna treenerite ja koreograafide kollektiiv

4. Mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment iluuisutamise aja jooksul, mis on Sulle eriti meelde jäänud?

Ma arvan, et selline suur ja meeldejäävaim moment on veel ees. Aga siiamaani mul tekivad meeldivad emotsioonid ja naeratus, kui tuleb meelde osalemine ühes põnevas projektis nagu „Tähed Jääl“

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele sporditüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses

Kuulake ennast. Kuulake oma häält ja usaldage ennast. Teie saate teha  ja saavutada palju rohkem, kui te arvate. Alustage väikeste sammudega ja liikuge oma eesmärgi suunas. Küsige ja uurige palju.  Proovige uusi asju, olge innovatiivsed ja loovad. Ärge kartke eksida! Iga eksimus on kogemus, mis viib teid edasi! Ei eksi ainult see, kes ei tee midagi. 

Tööhetked jäälaagrist Juna City Ice Camp (Tallinn 2020) koostöös Soome Kauniaisten Taitoluisteluklubiga

6. Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada

Spordijuhina võin soovitada: olge paindlikud ja igal juhul hoidke alati varuks plaan B.
Treenerina soovitan: säilita treeningrütmi samas tempos. Kui hetkel ei saa treenida oma ala spetsiifikat, asenda see teiste treeningutega ja isegi teiste spordiala treeningutega.  Kui oled isolatsioonis, siis pühenda seda aega nendele harjutustele ja detailidele, millistele tavaliselt aega vähe jääb. Vaata rohkem proffide sooritusi. Visuaalne treening on ka treening!