Naised spordi juhtimises: Pirje Orasson

Janne: tunnen Pirjet juba kooliajast: ta on alati aktiivne organiseerija ja spordivõistluste tugitala. Meie põgusad kohtumised ja lähem taaskohtumine EOK Spordijuht 2.0 programmis andis mulle ägedaid uusi kogemusi ning kasulikke näpunäiteid igapäevatööks.

1. Kuidas jõudsid käsipalli juurde ja mis motiveeris Sind just käsipalli arendama?

Minu esimene kokkupuude käsipalliga oli juba kooliajal, sest Tallinna 54. Keskkoolis (nüüd Tallinna Saksa Gümnaasium) korraldas legendaarne treener Enno Karrisoo meie koolis õppivatele käsipalluritele võistlustele või treeningutele minekut.

Meie koolis õppisid ju näiteks Riho-Bruno Bramanis, Ain Kont, Kalev Svilberg, Vahur Vetevool, Imre Erik ja paljud teised. Käisime ühes koolis ka Tallinna Näidislinnuvabriku naiskonnas ja hiljem tugevas Saksamaa liigas mänginud Aive Kuusk-Rumohriga. Juba kooliajal tundus käsipallurite seltskond mulle väga äge!

Sealt saadud pisik ei kadunud kuskile ja tänaseni motiveerib mind käsipalli juures see, et alati on võimalik midagi uut, midagi teistmoodi ja midagi ägedat teha. Muidugi – alati asjad ei õnnestu, nii nagu soovid, aga sellest saab õppida ja siis edasi minna, silmapiiril uued sihid.

2. Millega Sa hetkel tegeled ja mis on käsipall Sulle eluks kaasa andnud?

Hetkel tegeleme käsipalliliidus nagu ikka paljude põnevate asjadega. Osad, mis on lähemas perspektiivis ja teised, mis jällegi kaugemale tulevikku suunatud. Viimasel ajal ja ka lähemate kuude jooksul on kõige tähtsam toimetada koroonaviiruse leviku tõkestamise tingimustes nii noorte kui ka täiskasvanud vanuseklasside võistlustega.

Pikemas perspektiivis töötame selle nimel, et Eestisse saaks tuua Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri ja et näiteks meie digitaalsed teenused saaksid uuendatud.

Eriti hea meel on selle üle, et eelmisel aastal asusid Audentesesse õppima ja treenima esimesed käsipallipiigad. Tüdrukud on selle aja jooksul olnud väga tublid. Peab ütlema, et tütarlaste treenerid teevad väga head tööd ja seega on võimalik tüdrukutega ka Audenteses tegutseda.

Veel on hea meel, et meil on päris palju noori, tublisid  ja nutikaid käsipallitreenereid, kes omakorda kasvatavad väga ägedaid väärtustest lugu pidavaid tütarlapsi.

Eelmisel hooajal toimusid meil esmakordselt talendilaagrid, kus osalesid 2004. aastal sündinud noormängijad. Meil õnnestus Eestisse tuua mitu tunnustatud väliseksperti ja kaasata oma valdkonna arvamusliidreid Eestist. Nad tegelesid nädala jooksul noormängijatega ja aitasid panustada nende arengusse ning seda mitte ainult käsipallis, vaid ka muudes eluvaldkondades.

Käsipallis tegutsemine on mind õpetanud erinevates olukordades hakkama saama. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab, aga ikka iseendale kindlaks jäädes! Tuleb lihtsalt see õige teeots kätte saada ja seda mööda minema hakata. Ma olen õnnelik, et minu ümber on hea tiim, kes tegutsevad ja toimetavad, ilma nendeta ei ole see lihtsalt võimalik. Mis mulle väga meeldib, et kui lõpuks on vaja seljad kokku panna ja asjad ära teha, siis seda ka tehakse ja keegi ei hüppa alt ära. Mitte kunagi! Kõigi nende protsesside käigus me täiendame üksteist ja tore on õppida alati midagi uut.

3. Kuidas oled käsipalli arendamisesse panustanud?

Minu peamine ülesanne on luua tingimused ja aidata kaasa ning hoida kurssi. Peamised tegijad ja arendajad on ikka käsipallitreenerid ja -mängijad, käsipalliga tegelevad klubid ja kõik need kenad ja toredad inimesed, kes aitavad meil ühte või teist asja paremini ning edukamalt teha. Määrava tähtsusega on ka lapsevanemad, kes aitavad kaasa oma lapse või noore arendamisele läbi ühe või teise klubi, milles tegutsevad innustunud treenerid.

Kui Eesti koondise peatreener Thomas Sivertsson Eestisse tuli, oli ta positiivselt üllatunud, kuidas Eestis toimivad mõned asjad paremini kui käsipalliriigis Rootsis. Tema kiitus oli innustav ning andis signaali, et oleme õigel teel.

Lisaks tööle Eesti Käsipalliliidus tegutsen ma ka Euroopa Käsipalliliidu (EHF) naiste käsipallikomisjoni töös. Sealses juhatuses on samuti põnev ja vastutusrikas töö, mille käigus saab tegeleda väga erinevate naiste käsipalli arenguteemadega üle-euroopaliselt.

Korraldame ka käsipalli talendilaagrit, kus on meie väga suured koostööpartnerid olümpiapronks, mitmekordne käsipalli Meistrite liiga võitja Carlos Prieto ja Saksamaa käsipallikoondiste arendusjuht Jochen Beppler. Nende treeningud ja juhtnöörid panevad noorte silmad särama ning oleme saanud väga head tagasisidet mõlemalt poolelt, et selle projektiga oleme õigel teel.

4. Mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment, käsipalliga tegelemise aja jooksul, mis on Sulle eriti meelde jäänud?

Minu lemmikteemad käsipallis on kahtlemata kõige pisemate ehk meie mõistes miniliiga võistlused ning tiitlivõistlused. Oleme Eestis korraldanud kahel korral – aastatel 1997 ja 2006 – Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri U18 vanuseklassile. 2006. aastal Eestis võistlustel käinud mängijad on hetkel maailmas vägagi suured käsipallistaarid.

Kõige armsamad on pisikesed kuue- kuni kaheksa-aastased nunnud, kes mängivad miniliigas käsipalli. Nad juba oskavad esimesi “päris” käsipalluri liigutusi. Neil on nii tore ja vahetu emotsioon, nad on nii õhinas. Emmed-issid, vanaemad-vanaisad on pealtvaatajatena oma lastele ja lastelastele kaasa elamas ning innustamas. Nunnude võistlused, see on nagu “maa sool” – see on see päris asi, millepärast me tegelikult seda käsipalliasja ajame. Nunnudega koos kasvavad kogukonda nende vanemad, nende vanavanemad ja nii suureneb aja jooksul jõudsalt käsipallikogukond.

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele sporditüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses.

Tuleb endasse uskuda, tuleb tegutseda ja alla ei tohi anda. Kõikidel pisikestel ja suurtel on väga tublid treenerid, kuulake nende õpetussõnu ja järgige ning kasvage koos tiimiks. Sel teel te leiate omale elukestvad sõbrad, kes kunagi teile selga ei keera. Mõned mängijad saavad profimängijaks, mõned treeneriks, mõned tegutsevad klubi juures – võimalus on leida omale karjäär, võimalus on karjääri kõrvalt tegeleda oma lemmikspordiala juures hobikorras  kohtuniku, DJ, ürituse korraldaja või vabatahtlikuna ja seda nii kaua kui soovid.

6. Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada?

Praegusel keerulisel ajal tuleb kiiresti reageerida ja kasutada loovaid lahendusi, heas kogukonnas on seda väga lihtne teha ja ma olen uhke, meil käsipallis on tubli kogukond.