Naised Eesti Korvpallis: Erika Eluri

Janne: Erika on minu jaoks olnud alati maksimalist nii väljakul kui ka väljaspool. Alati panustamas ja toetamas naisi! Aitäh Erika!

1. Kuidas jõudsid korvpalli juurde ja mis motiveeris Sind just korvpalli mängima?

Korvpallitreeningutel hakkasin käima esimeses klassis kui kehalise õpetaja koos treeneri, Kalju Prueliga tulid klassi ja küsisid, et pikad tüdrukud, kes tahavad tulla korvpalli mängima. Esimeses trennis olid peaaegu kõik kolme esimese klassi tüdrukud. Kevadeks olin ainus omavanustest ja treenisin edasi vanemate tüdrukutega ja nii enamus treeninguid keskkooli lõpuni. Kuna olin alustanud vara, siis 12-13 a. olin omavanustest rohkem treenitud, et mind kutsus Kalju Valgus ka suusatrenni, käisin mitmetel võistlustel, kus tulin auhinnalistele kohtadele. Samuti ka Enno Karrisoo, kes tahtis, et hakkan väravpalli mängima, olen vasakukäeline ja mitmeid kordi tegime väravpalluritele koolimängudel seljad prügiseks. Sellest sain kohe aru, et suusatajat minust ei saa, meeldis ikka võistkonnas mängida. Kindlasti minu korvpalluriks kujunemisel olid tähtsad persoonid Helvi Tungal, Rita Sild, Ilme Toots, Märt Sepik, Edgar Naarits ja veel mitmed treenerid, kes olid noorte ja täikasvanute võistkondade, koondiste juures.

Mind motiveeris korvpalli mängima see, et noorest peast tuli palju häid võite, eriauhindu parima mängijana mitmetelt turniiridelt ja tahtsin igal järgmisel mängul, turniiril parim olla. Samuti olin suur fänn Kalevi spordihallis mängival Kalevi meeskonnal, kus olin puupüsti täis saalis igal võimalusel kohal. See oli suur õnn näha nii lähedalt tugevate mängijatega NSVL korvpalli, kellest paljud võitsid medaleid nii OM-l kui MM-l.

2. Mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment, korvpalli mängimise aja jooksul, mis on sulle eriti meelde jäänud?

Korvpall on minuga koos elanud 55 aastat. Eredaid mälestusi on palju. Kindlasti oli mulle tähtis kui esimest korda teatas mulle treener, et olen arvatud Eesti koondisesse, olin siis 13aastane. NL koolinoorte spartakiaadil 1974a. saavutatud tugev 3.koht. Rahvaste spartakiaad 1975a, kus kuulusin esimest korda Eesti Naiste Rahvuskoondisesse, mis toimus Riias ja kus õnnestus mängida ka kuulsa Uljana Semjonova vastu.

Samuti olen alates 1994a. Austraaliast kuni 2013 a. Torinoni 8 medalit võitnud veteranide maailmamängudelt. Olen ka esimene tänavakorvpalli meister, mis peeti 1993.aastal Tallinnas, Vabaduse väljakul.

Puerto Rico 2007a. MM teine koht

3.Millega oled panustanud meie korvpalliellu lisaks korvpalli mängimisele väljakul?

Olen 14 aastat juhtinud naiste korvpalli võistkondi (AGA/Löfbergs Lila jne.), enamus kordi mängisime finaalis. Olen panustanud ka Ilmar Kullami fondi. Olen aidanud organiseerida ka osalemist veteranide maailmamängudel.

4. Millega Sa hetkel tegeled ja mida on korvpalli mängimine Sulle eluks kaasa andnud?

Praeguseks olen töötanud 26 aastat Kadaka spordihallis, kus olen samuti seotud korvpalliga.Tänu korvpallile on minu ellu tulnud palju häid tuttavaid ja sõpru kogu eluks. Palju on olnud ilusaid ja meeldejäävaid elamusi, reise elu erinevatel etappidel. Ja mis on väga tore, et sellesest kõigest on saanud korvpallipisiku ka minu tütred Jana (mõlemad oleme 35+ maailmameistrid) ja Greete, lapselaps Emma.

Eesti koondis Islandil 1995.a. Jaana Kotova, Erika Eluri, Kersti Sirel, kuumavee allikates

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele korvpallitüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses

Noortele soovitan, et kui olete juba selle ägeda mängu valinud siis andke endast kõik, et saavutada parimad tulemused treeningutel ja võistlustel. Suhtu trennidesse tõsiselt, võimalusel kasuta spordisaali peale trenni ja ole võistlustel auahne, taha olla parim, sea endale kõrged sihid, siis varsti teavad ja tunnevad teid kõik ja teil on tulemas imeline tulevik korvpallis.

6. Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada?

Praegusel keerulisel ajal aga katsuge olla positiivsed, õppige hästi, käige ja treenige rohkem värskes õhus, mõelge välja midagi ägedat, mida tavaelus pole lihtsalt aega teha. Ja ikka 2m vahet.

1991a. Marati naiskonnaga Soomes