Naised Eesti korvpallis: Gerly Kostla

Janne: minu jaoks on Gerly alati olnud Kosta. Kosta on inimene kelle töökultuur ja tööeetika sarnaneb enim minu enda omaga. Tema kohta toimib ka täpselt lause: kes palju teeb see palju jõuab! Kosta on minu kuldse viisiku mängija, kellega koos väljakul olles on kvaliteetkorvpall garanteeritud. Naine kellele meeldivad numbrid, elab ja hingab korvpallist, on hea kuulaja ja kui vaja ka otseütleja. Aitäh Kosta, et vahel ka viimse piirini viiduna ikka ja alati oled täpselt ja õigeaegselt olemas ja teed oma tööd filigraanselt!

1. Kuidas jõudsid korvpalli juurde ja mis motiveeris Sind just korvpalli mängima?

Korvpalli juurde sattusin täiesti juhuslikult. Läksin 49. Keskkooli teise klassi (praegune Arte Gümnaasium), kus mu klassivennaks sattus olema Karl Dorbek (Maia ja Allan Dorbeku vanim poeg). Maia Dorbek tuli kehalise tundi ja veenis mind korvpalli trenni minema. Kuivõrd koolis oli sport au sees (vanemas keskkooli astmes õppisid tol ajal Allan Dorbeku korvpalli tüdrukud ja ka Lõvi jalgpallipoisid), siis üsna loomulikult kujunes põhikoolis ka meie klassist spordiklass, (tegelikult korvpalliklass) kuhu koondati kõik meie aastakäigu OSK’i tüdrukud ja poisid. Koostöös kooli ja treeneritega võimaldas selline korraldus meil ka treenida kaks korda päevas – enne koolitunde ja pärast. See oli üks vahva aeg ja vahva seltskond, kes suures osas suhtleb omavahel tänini.

BC Kalev/Cramo meistritiitel 2012. Vasakult Martin Müürsepp, Priit Lehismets, Alar Varrak, Kaarel Sibul ja Gerly Kostla.

2. mis on kõige meeldejäävam või erilisem moment, sinu korvpalli mängimise aja jooksul, mis on Sulle eriti meelde jäänud?

Kõige enam on meelede jäänud ennekõike mängu- ja treeningkaaslased, treenerid. Need inimesed ja need suhted on hinnalised senini. Kõik muu tuleb selle järel. Eesti meistritiitleid on kogunenud omajagu, igal nendest on oma nägu ja oma sisu. Kui tuua välja mingid seigad, mis on eredamalt meeles, siis kronoloogilises järjekorras – vägev ja vinge noortetiim, kellega me võitsime oma vanuseklassis igal aastal mestritiitli, kindlasti noore tüdrukuna ELK/Kristiine naiskonna pingiotsal ärvevuses oma mänguminuteid ootamas, 2004 a. Löfbergs Lila naiskonnaga meistriks tulemine, kuna see oli minu esimene tiitel täiskasvanute arvestuses, kus ise kandvas rollis olin. Eriliselt on meeles ka BC Star-TLÜ hooaeg, mil osalesime EuroCup sarjas. Hiljutisemast perioodist tooksin kindlasti välja amatöörnaiskonnaga karika võitmise 2017. aastal ning FIMBA maailmameistritiitli 2019. Kindlasti hindan ja väärtustan koondise aega ning pean enda jaoks saavutuseks ka 4-aastast mängimist, õppimist – hakkama saamist USA-s I divisjoni tasemega ülikoolis.

3. Millega oled lisaks korvpalli mängimisele väljakul panustanud meie korvpalliellu?

Lisaks oma korvpallialasele põhitööle, olen olnud seotud noortekoondiste tasandil nii poiste kui tüdrukute poolel, samuti aidanud naiste koondist mitmeid aastaid. Kunagi minevikus oli erakordne võimalus vedada meistriliiga tasemel naiskonda NikeWomen. See oli väga huvitav väljakutse! Tooksin esile ka treeneritöö kogemuse Eclex (hiljem FCR Media/Rapla ) naiskonna juures. Hindan seda kogemust väga. Koos Howard Frieriga 3 aastat seda tööd tehes sain aru kuivõrd mitmetahuline ja huvitav on treeneritöö ning kui rahuldustpakkuv on kogeda treenitu realiseerumist.  Tänasel päeval toimetan OSK naiskonna asjaajamise ning treeningtöö juures ja loomulikult seisan hea sõnaga naiste ja tüdrukute korvpalli eest igal pool ja igal ajal. Lõputud diskussioonid ja põhjendused, et meil on ka naised ja tüdrukud, kes tahavad palli mängida ja kes väärivad seda võimalust, saavad mingil hetkel oma eesmärgi õigustatud ning meie kirglikkus korvpalli suhtes edasi antud.

Korvpalli 3×3 MM. Pildil on Pirgit Lindmets(Püü), Annika Köster ja Gerly. Pildilt on puudu Kerdu Arbet-Lenear.

4. Millega Sa hetkel tegeled ja mida on korvpalli mängimine Sulle eluks kaasa andnud?

Hetkel olen BC Kalev/Cramo hingekirjas kontoripoolel. Olen seda tööd teinud alates aastast 2004. Olen õnnelik – minu töö on minu hobi ja vastupidi. Korvpallist olen saanud parimad sõbrad ja tuttavad. Korvpall on õpetanud tiimitööd ja teistega arvestamist, kindlasti ka rutiinitaluvust, mis on vajalik edu saavutamiseks. Korvpall on andnud arusaamise, et järjepidev töökus viib edasi. Ja olgem ausad, korvpall on andnud ka tõdemuse, et üheskoos on mure väiksem ja rõõm suurem!

5. Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele korvpallitüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses

Anna endast alati maksimum treeningul, võistlustel. See on tähtis ennekõike sinu enda, aga ka võistkonnakaaslaste ja treeneri jaoks. Seda on näha ja seda hindavad kõik! Kui panustad 100ga, ja ikkagi võibaolla kõik ei õnnestu, siis see on okei! Peamine on tahtmine ja kuidas oled valmis töötama! Oska alati hinnata erinevaid treenereid – iga treener suudab sinu jaoks õpetada, tutvustada midagi uut, mida sa varem ei teadnud. Õpi sellest! Ja mis peamine – ole hea tiimikaaslane!

35+ maailmameistrid aastal 2019. Tiimis:Merike Anderson, Mari Saarniit, Heila Rosenfeldt, Pille-Riin Satsi, Kadri Pärnpuu, Gerta Müller, Jana Laigo, Gerly Kostla, Kaili Kukumägi ja Kristi Täht.

6. Mõni kogemussoovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada?

Leia kindlasti aega sportimiseks, liikumiseks. Ole positiivne! Leia aega ka õppimiseks, lisaks muidu õppimisele ka korvpallialaseks – vaata videodest toimunud mänge, püüa analüüsida konkreetse mängija tugevusi, aga ka nõrgemaid külgi. Leia youtube’st videod erinevate huvitavate drillidega, püüa neid järgi teha. Leia aega enda jaoks oluliste väärtuste jaoks. Kindel on see, et selline karantiinielu paneb meid hindama teatud asju hoopis teistmoodi – kasvõi see, et peame olema eemal oma lemmiktegevusest – korvpalli mängimisest. Mõtle sellele kuidas suhtud korvpalli treeningusse peale karantiini!! Hoopis teistmoodi! Ja siis juba täiega trennis!

Leave a Reply